تبلیغات
تراب نیوز

تراب نیوز
به سایت رسمی روستای تراب علیا و سفلی خوش آمدید 
قالب وبلاگ
 
دادستان کهگیلویه و بویراحمد خواستار همکاری مردم برای حذف برخی از سنت های کنونی غلط رایج با قوه قضاییه شد.

حجت الاسلام سید محمد موسوی پور " در گفت و گو با عصردنا در یاسوج گفت: شلیک گلوله در آیین های مختلف عزا و عروسی ، نواختن ارگ در این آیین ها و انجام چوب بازی های سنتی در مراسمات شادی از جمله این سنت های غلط رایج کنونی در استان است.
وی با بیان اینکه سنت های عنوان شده سبب ایجاد ناهنجاری ها و نگرانی های متعددی در بین اقشار مختلف مردم کهگیلویه و بویراحمد شده ، اظهار داشت: بنا به درخواست عموم مردم بویژه روستائیان و زنان حذف این سنت ها و برخورد با متخلفین یک امر ضروری و شایسته است.
دادستان کهگیلویه و بویراحمد افزود: هدف کنونی ما از حذف این سنت های غلط ، ایجاد امنیت و آرامش برای مردم استان است که می طلبد در صورت مشاهده تخلفات عنوان شده ، مردم به دستگاههای مرتبط گزارش دهند تا با متخلفان برخورد قانونی شود.
موسوی پور با تشریح این مطلب که در برخی مراسمات شادی در این استان شاهد ایجاد تنش ها و نزاع های دسته جمعی بدلیل انجام این سنت های نادرست هستیم ، یادآور شد: نحوه برگزاری عروسی ها در این استان با سایر استان ها متفاوت است.
وی گفت: شیوه موجود قوه قضاییه در کهگیلویه و بویراحمد ایجاد امنیت و پیشگیری از وقوع جرم است که می طلبد مردم استان همکاری های بیشتری در این ارتباط با ما داشته باشند.
این مسوول قضایی کهگیلویه و بویراحمد از ممنوع بودن آیین چوب بازی سنتی در آیین های شادی در استان خبر داد و اظهار داشت: چوب بازی چون سبب ایجاد نزاع های دسته جمعی و حوادث احتمالی از قبیل ضرب و جرح می شود ممنوع شده است.
موسوی پور افزود: در بحث ارگ نیز متاسفانه فرهنگ استفاده صحیح از آن وجود ندارد و شاهد انحرافات و اهانت به مقدسات در این ارتباط بوده ایم که بکارگرفتن از این وسیله در آیین های شادی را نیز ممنوع کردیم.
وی در پاسخ به این سوال که جایگزین ارگ در آیین های شادی چه خواهد بود؟ هم یادآور شد: دستگاههای متولی فرهنگ باید جایگزین را مشخص کنند و ربطی به قوه قضاییه ندارد.
وی گفت: حوادث به ما اجازه نمی دهند که منتظر جایگزین ارگ باشیم و از وظایف ما نیز نیست تا بخواهیم جایگزین معرفی کنیم.
دادستان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه شلیک گلوله در آیین های شادی و عزا در مناطق مختلف این استان را نیز از عوامل برخی نزاع های دسته جمعی و کشته شدن افراد عنوان کرد.
وی گفت: متاسفانه در برخی مراسمات عزا شاهد شلیک گلوله توسط خانواده و یا طایفه عزادار بوده ایم  که در همان مراسم بدلیل شلیک گلوله فرد یا افرادی نیز کشته شده اند.
موسوی پور ، هدف از ممنوع نمودن شلیک گلوله در آیین های شادی و عزا در کهگیلویه و بویراحمد را خلع سلاح عشایر ندانست و خاطرنشان کرد: این کار برای جلوگیری از حوادث احتمالی و ایجاد تامین امنیت است
[ چهارشنبه 4 مرداد 1391 ] [ 10:01 ق.ظ ] [ هادی گلالی تراب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ برای معرفی روستای زیبای تراب به هم وطنان عزیز و هم استانی های عزیز مباشد
روستای تراب با داشتن جاهای دیدنی و باستانی هر ساله گردشگران زیادی به خود جذب می کند
از جمله این مناطق چشمه ی گوگردی.غاری بزرگ که در زبان محلی به اسم اشکفت هوایی معروف است.امام زاده سید محمد زرین در روستای تراب وسطی.پل باستانی چم چیت.سنگ قبر های قدیمی در قبرستان قدیمی.....
آدرس روستا. کهگلویه وبویر احمد. لنده. روستای تراب

هادی گلالی تراب

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
qwertyuiop[] asdghjkl;'[